fórum vyžla | najnovšie príspevky vo fóre

na stránky: vyzla.com | fotogaléria vyžla | preprava koní

Choď na stránku: 12345Nasledujúci
Aktuálna stránka: 1 z 5
zvladneme steniatko?
Autor: mmlynar (IP zapísaná)
Dátum: 26.11.2005 19:39

> Dobry den,
> dovolila jsem si vyuzit nabidky na vasich webovych strankach (ktere
> jsou
> *velice* pekne !!!!) a chtela bych se vas zeptat na par veci
> tykajicich
> se plemena vizsla.
> S mym pritelem se nam stalo to, ze jsme pred prazdninami potkali
> rodinu
> s nadhernym psem. Po zapredeni rozhovoru jsme se dozvedeli, ze je to
> madarsky ohar. Od te doby patrame po internetu, shanime informace,
> cteme
> a vyptavame se znamych, kteri maji jiz zkusenosti v souzitim se
> psim
> kamaradem.
> S tim, jak o vizsle cteme a dovidame se nove veci, libi se nam
> cim dal
> vice. A to ani nemluvim o tom, kdyz ji vidime nekde behat.
> Oba dva jsme vsak bez jakychkoli zkusenosti s vychovou psiho kamarada
> a
> nejsme si jisti, nakolik je to narocna vec zvolit si jako prvniho psa
> vizslu (i kdyz podle popisu povahy to snad bude v pohode). Dale vizsla
> je lovecky pes a my ani jeden nejsme myslivci a tak by se nam vizsla
> stala spolecnikem, ktery by nebyl cvicen na to, co byl puvodne
> vyslechten. Pri debate s kolegou v praci, ktery je aktivni myslivec
> (a
> ma zkusenosti s loveckymi psy) mi bylo receno, ze se timto
> zpusobem
> plemeno kazi a ze bychom se meli poohlednout po jinem plemeni, ktere
> neni lovecke. Jenze musim se priznat, ze v tuto chvili uz bychom se
> asi
> tezko rozhodovali. A take nas trapi otazka, zda dokaze pes vydrzet
> sam
> po dobu, kterou jsme oba dva v praci (klasickych osm hodin).
>
> Bylo by, prosim, mozne napsat nam vas nazor na to, zda dva nelovci (i
>
> kdyz aktivni )jsou schopni vychovat loveckeho psa (a to jeste v byte)?
>
> Dekuji za odpoved. Klara Hamsova, Havlickuv Brod (e-mail
> Hamsova_K@seznam.cz nebo adresa tohoto e-mailu)
>
>
>
>

Re: zvladneme steniatko?
Dátum: 26.11.2005 19:40

Vazena p. Hamsova
Dakujem za krasny mailik, to vzdy potesi, ked sa niekto pyta na toto uzasne plemeno. kazdy chovatel hovori, ze to jeho je najlepsie a najkrajsie a najrozumnejsie. Ja to hovorim o vsetkych rasach ktore som kedysi mal. Vztah medzi majitelom a psikom sa buduje od prveho dna. Vela zalezi od osobneho pristupu, od vole a zodpovednosti majitela. Ja ako chovatel sa snazim psiky viest k samostatnosti a k otvorenemu pristupu k zivotu. Steniatka chodievaju od troch tyzdnov von, najprv na chvilu a neskor az na hodinu a zaciname s jednou vychadzkoiu denne a od 6 tyzdnov je to 4-8x denne. Samozrejme, ze nie kazda vychadzka trva hodinu. Snazime sa steniatka zvykat na ruchy z ulice, na ludi, auta, pachy a pohybom im rozvyjat nielen telo ale i mysel. Vsetkych psikov ci sucky mam v byte. Dnes ako ste si mohli pozriet na fotkach, mam doma mamu a dceru z posledneho vrhu. Ta ma teraz 7 a pol mesiaca, je vyssia od mamy a uzasne si nazivaju.
Polovnici tvrdia, ze je to kazenie plemena, ano, maju pravdu. Kazdy pes by mal byt vyuzivany na co ho ludia vyslachtili, formuje to jeho psyche. Ale to je len jedna cast mince. Druha je ze nech je pes vyslachteny na cokolvek, stale je to svorkove zviera a potrebuje mat pri sebe vodcu a to je v tomto duely clovek. Od neho zavysi, ci bude pes stastny a spokojny. Ked so si ja zaobstaraval svoju Borgiu-Dianu, tak mi pani chovatelka povedala, ze ona chodi so svojimi na hony (polovacku) a ze podla nej budem i ja.
Dedo s otcovej strany bol polovnik, nikdy ma to nelakalo, chcel som vzdy len chovat a zachranovat poranene a chore zvieratka a ked sme brali sucku, mal som doma pocnuc papagajmi aj hady, pavuky a skorpiony. Samozrejme aj rybicky.
No kedze som chcel mat steniatka, musel som sa poobzerat co to obnasa a jedno z mnoheho je i polovna skuska. Ani vo sne ma nenapadlo, ze sa na toto dam. Dnes uz nie som sam, z posledneho vrhu sa zacina venovat polovnickemu vycviku 6 steniatok, a to mali len 5 mesiacov, ked sa s tym zacalo. Vsetci priatelia vyzliari, poluju, i ked nie kazdy aj striela na bazanty ci zajace. Slovenski polovnici otvaraju oci, ako nase psy pracuju. Je to preto, ze my povodne nepolovnici mame psika pre potesenie a ked vidime, ako ho to bavi, neda nam to nedopriat mu tu radost. Polovnik ma psa ako vyrobna prostriedok, vycvicit, odpraovat a sup do budy, ci kotca. Nie samozrejme kazdy, to sa neda povedat hromadne ale vela krat e to tak, ved je to pes tak co. Mne Borgiu cvicil jeden pan, ktory ked som si po nu prisiel, premyslal ako mi povedat svoj zamer. Nakoniec to vyslo na svetlo. PREDAJTE MI JU. cvicil som uz mnoho roznych psov ale ta vasa sucka to je nieco uzsane. To mala 15 msiacov ked urobila skusku. Potom som mu podaroval jedno steniatko a nedavno ma poziadal este o jedno steniatko po Borgii.
Tento krat si brali odo mna steniatka ludia co cakali na na viac ako rok. Okrem jedneho (rakuskeho) nepolovnici. Dnes sa tesia, ked sa ide na pole na prechadzku, dokonca priatelka co bola so mnou na polovacke a pred rokom bola absolutna nepsickarka, dokonca sa stitila psikov, ma moje steniatko a je nedmieru spokojna a pocuvam len aky je CAramello krasny a aky je poslusny.
Tesi ma to. Kazdemu novemu majitelovi sa snazim svojimi skusenostami pomoct vo vychove a i v neskorsom vycviku, snazim sa kazdeho naviest, ako si ziskat to ktore psie srdce, ako so psom komunikovat, ako ho vies aby bol z neho psik, ktory nie je na obtiaz. Rozhodnut sa musi vsak kazdy sam.
Uf ale som sa akosi rozpisal, ale to preto, ze mam pokoj, sucky lezia v pelechoch, spokojne a aj unavene. Boli sme na vychadze na koni a tak si pobehali.

Odpovede na otazky boli zvacsa v texte, ostatne zodpovedam teraz.
Vyzla je pes lahko ovladateln, no musite byt dosledny a vediet aj pochvalit ale i pokarhat. Co nechcete aby robila, to jej nesmiete nikdy dovolit, nemam na mysli len zakazane cinnosti ale aj cviky ako su privolanie a ine. Ale to radsej osobne.

vyzla je v krajine svojho povodu uznana aj ako spolocenske plemeno. Tak to nie je az take zle, ze?

Steniatko vydrzi ale zo zaciatku budu mlacky, kopky a urcite padne vela veci za obet. to je dar, ktory zaplati kazdy s nas ked ma psa v byte. A vyzla je aktivny pes. Jedina sanca je vsetko ale vsetko odlozit a nechat vonku len hracky, zuvacie kosti a ine prkotiny.
Dospely pes vydrzi i ked to robim nerad aj 16 hodin. Su dni, ked to vsak inak nejde. pri steniatku by som to vsak zasadne neodporucal. Nasa 5 mesacna Castelli byvala doma s Borgiou aj 10 hodin a nepocurala sa, neporiadok vsak porobila poriadny. Ale my sme nic neskovavali a nechavali sme tomu volny priebeh. To je vsak skor vynimka (nepocurane) a naviac mala doma mamu, s ktorou sa mohla hrat a komunikovat.

pokial Vas este nieco zaujima, napiste resp volajte na +421 908 533 724

Martin Jakub Mlynar

Martin Jakub Mlynar

Autor: Klara Hamsova (IP zapísaná)
Dátum: 29.11.2005 23:19

Dobry den do Bratislavy,

dekujeme za velice obsahly, krasny a povzbudivy e-mail, ze ktereho dychala skvela pohoda.
My jsme zatim s pritelem ve fazi ziskavani informaci a vyptavani se, takze vse ma pro nas cenu zlata. Zrovna ted resime problem, kde by stene bylo po dobu naseho pobytu v praci ( zda mu nechat jeden pokoj k dispozici nebo ho nechat volne v celem byte. Sestra meho pritele ma doma fenku ridgebacka, a ta jim postupne okusuje vse, co ji stoji v ceste - od sedacky, pres kabely az po fotoaparat, ktery si vytahla ze supliku) a jestli radeji fenku nebo pejska. Take se pidime po tom, jak si spravne stene vybrat. Neco se da na internetu precist, ale pro nas nezkusene to je teorie. Doufame, ze do jara se snad dovime neco vice. Radi bychom se casem podivali na nejakou vystavu a chovnou stanici. Kazdopadne s kazdym vyletem do prirody nebo pri praci v lese si predstavujeme vizslu pobihajici kolem a tesime se na budouciho kamarada. Chteli bychom stene na jare, protoze v unoru jedeme na hory a bylo by nefer stene nechat doma nebo u nasich rodicu.
Moje zkusenosti se zviraty jsou v podstate klasicke - pes a kocka u babicky, doma v cinzaku morce, piskomil a osmak degu. Pritel je na tom o neco lepe, protoze meli doma jezevcika. Kazdopadne mi vzdycky prislo, ze byt se psem je fajn a ze si clovek uzije spoustu legrace a okoreni mu to zivot. A tak doufam, ze tomu bude i u nas.

Zatim nashledanou. Klara Hamsova

Autor: MJM (IP zapísaná)
Dátum: 30.11.2005 09:27

dakujem mam pocit ako by som toto napisane cital uz nespocet krat. vzdy ma to vsak nadchne, ked citam o pocitoch, nutkani, zvazovani situacie.
nechcem davat vela rozumov, ale jeden predsa. navstivte chovatela, nech vidite a viete porovnavat ako sa da k chovu pristupovat a co sa da spravnym sposobom dosiahnut, je to nielen vychovany psik ale i pozorne reagujuci priatel

Autor: peter (IP zapísaná)
Dátum: 06.12.2005 17:29

Ak dovolite zapojim sa do diskusie.

Pani Hamsova, som stastnym majitelom madarskej vyzlicky uz skoro jeden a pol roka a poviem Vam stala sa mojou dagnozou. Prave zvazujem kupu dalsej. Chovam ju tak isto v panelaku, nie som polovnik ale nemam pocit, ze by bola nasa Ani nestastna, skor naopak. Samozrejme najstastnejsia je na prechadzkach po poliach a v lesoch. A zaroven v tedy som najstastnejsi aj ja. Nic po robote nevyvetra hlavu tak dobre ako zobrat psika a vybehnut s nou na pole a tesit sa z jej ladnych pohybov. a presne ako pise pan Mlynar aj ja zvazujem ze kvoli nej sa stanem polovnikom.
Tiez nechcem mudrovat, ale pred kupov psika sa vyzbrojte riadnou davkou trpezlivosti. mlacky a kopky tie trvaju nejakych max 4 - 5 tyzdnou po tom ako si steniatko zoberiete domov. A ak nemate v byte drevenu alebo laminatovu podlahu tak toto vam vobec nebude vadit. co sa tyka okusavania a trhania tak tomu sa nevyhnete. my sme prisli o sedacku, o stolicky, topanky atd. Ale poviem Vam ze nasou chybou. Topanky aj vsetky ostatne veci sa z dosahu daju odlozit. sedacka sa da zakryt nejakou dekou pripadne nastriekat sprejom proti okusaniu. No ale zobral som to ako novacikovsku dan a radost ktoru vam ten psik da niekolkonasobne zahoji vsetky tie drobne nehody. A cim je ten psik starsi tym je tych nehod menej a ostava uz len radost, pripadne malinka starost ked nahodou ochorie.

Dátum: 06.12.2005 17:40

Dakujem za mailik, je to pravda. Steniatko znici len to co mu mi svojim pristupom dovolime, je to vela krat praca navyse, ale to je ta dan ktorou si predplacame lasku nasej VYZLE.
To pole, to je relax, na ktory si clovek zvakne a potom sa ho nevie zbavit, Krasne vychadzky su v mrazoch -20 a slabom vetre, ked slniecko este len vychadza. To sa vraciame domov spokojny a unaveny prijemnou vychadzkou a po boji s pocasim.
Mozno niekto namietne, ze je lepsie leto, nenamietam, vyzle maju radi leto, zimu im je to jedno, no pre mna ma obrovske caro aj takato mrznuca prechadzka.
mjm

Martin Jakub Mlynar

Autor: Klara H. (IP zapísaná)
Dátum: 10.12.2005 20:38

Dekuji za dalsi podeleni se o zkusenost. I kdyz zatim zadne stene jeste doma nemame, chapu, ze vizsla se opravdu muze stat diagnozou (u nas to ted vypada asi takhle: pres den - diskuze v praci s kolegy myslivci na tema vycvik, vecer - cteni diskusi o vizslach, v noci -sny o vizsle, ve volnych chvilich - uvahy nad tim, co vsechno muze vizsla znicit a jak to provest, aby k tomu nedoslo, jak budou nasi sousedi reagovat na psa v dome a na to, ze steka a kde se poohlizet po stenatku. A jeste ke vsemu jsme dnes byli v Brne a ja videla nadhernou fenku madaraka. Musim rici, ze kdyby mi v tu chvili nekdo nabidl stene - je moje. Mimochodem k tem prochazkam v mrazu - zvladne je pes z bytu v pohode bez rizika nachlazeni?

Klara H.

Dátum: 11.12.2005 09:26

Ano, treba ho brat ako ziveho tvora. ktory potrbuje pohyb v vsetko musi byt s mierou a rozumom, moje dve sucky sa mraze aj kupu, ale potom im doprajem dostzatok pohybu v rychlom tempe aby sa s tym vedelo telo vyspooriadat. A doma sa nechaju aj prikryt a budu sa tvarit ako im je zima. Pritom je v byte aj 21 stupnov.

Autor: Kvasnicova Andrea (IP zapísaná)
Dátum: 15.12.2005 07:50

dobry den,

pripajam sa k diskusii, mozno trosku neskoro, ale neda mi neodpisat. Pre nejakym rokom mi umrela fenka kokra ( 15 rokov), a ponejakom case odmietania dalsieho psa " lebo to uz nebude Xenia", som si uvedomila, ako velmi mi pes chyba. Takze som zacala na nete hladat, dostali sme sa do fazy aky pes, velky, maly, hladkosrsty, chlpaty no proste rozhodovanie. Toto vsak aspon z mojej strany trvalo len do okamihu nez som narazila na vyzlu, bola to laska na prvy pohlad, potom na druhy , treti atd. Urcite to poznate. Musim priznat, ze mojim vyberom rodina nadsena spociatku nebola. A preto by som sa bola mozno dala zlomit na inu rasu, ale nastastie sme sa rozhodli ist sa pozriet na vystavu do Trencina, dovtedy som v podstate vyzlu "nazivo" nevidela. Rozhodnute bolo v okamihu, ked sme sa prihovorili manzelom, ktori tam boli s fenkou vyzly. Bola uchvatna, krasna, jemna, pritulna, dala sa pohladit no a ked mi olizla tvar bola som doslova na makko a bolo rozhodnute. Dnes je moja Costa milacikom celej rodiny a neviem si predstavit, ze by som ju nemala. Vyzla je vyborne antidepresivum, vezme Vas von a zamestna Vas tak, ze nemate cas na nejake problemy. To ostatne, ze obcas nieco ohryzie to nie je z mojho pohladu podstatne, aj ked asi pre troma dnami som jej kupila 3 hracky - uzlik, konarik a lopticku, no ak poviem ze ich rozhryzla za 2 hodiny, tak to nebude pravda lebo to bolo urcite menej.
S tymi mlackami a kopkami to aspon u Costy take vazne nebolo, skoro vobec neboli, bola dobre naucena od p. Mlynara :-) .

zelam Vam aby ste sa "dobre " rozhodli.

Kvasnicova A.

Autor: Adka (IP zapísaná)
Dátum: 20.12.2005 16:50

Mila pani Hamsova,

ja by som tiez rada dodala, ze pred 7 mimi mesiacmi som sa stala majitelkou malej uzasnej vyzlicky a byvam s nou v byte. Na zaciatku som si vzala tyzden dovolenky a potom sa ucila byt sama doobeda kazdy den okrem vikendu. Boli mlacky ale coskoro sa naucila chodit na noviny. Ja chodim na 8 hodin do prace ale chodim ju cez obed vencit domov. Pokial mate dobrych susedov alebo nejaku ochotnu studentku, myslim, ze sa to da nejako tak vyriesit, ze by nemusela byt 8 hodin sama. Vzdy som jej doma nechala nejake podomacky vyrobene hracky typui piskot v kartonovej krabici, kde sa musela prekusat a tak podobne, takze nic nenicila, az ked premenila zuby, vtedy obcas nieco za obet padlo, ale co uz... Po robote sa jej vzhladom na to ze je to zive temperamentne plemeno fakt snazim uplne maximalne venovat, takze ak pocasie dovoli minimalne na hodinu a pol von, pustit na volno behat so psami alebo jej hadzat aport nech sa vylieta. V lete som s nou byvala vonku aj tri hodiny, sme dobra partia psickarov na luke, takze je to prijemne straveny cas lepsie ako pred TV.
Povahu ma uplne skvelu, je velmi priatelska, mila a strasny maznak. Ked kvoli pocasiu nie sme dlho vonku, hrame sa doma s hrackami, velmi rada aportuje plysakyyawning smiley) Myslim si, ze to pre mna a dufam aj pre nu bola dobra volba a lubim ju najviac na svete a pokial jej viete splnit jej naroky na spolocnost a pohyb tak urcite bude u vas stastna a budete z nej mat obrovsku radostyawning smiley)
Vela stastia pri rozhodovani.
Andrea

Autor: Adka (IP zapísaná)
Dátum: 20.12.2005 16:55

.. este jeden maly dodatok som si vsimla o tom stekani, uz som pocula viac nazorov (zrejme pan Mlynar mozno potvrdi mozno nie) ze vyzla je velmi ustekane plemeno, ale z mojej skusenosti velmi rada vydava rozne zvuky pri komunikacii so mnou, a povazujem to za mile, su to take vysteky alebo knucanie atd... ale nikdy sa mi nestalo, ze by mi doma zavyjala alebo stekala pocas mojej nepritomnosti alebo obtazovala susedov.. myslim, ze pokial taketo nieco psik robi je to znak, ze je nestastny , zle vychovany (zvyknuty ze s nim stale niekto je a potom zrazu nie) alebo mu chybaju zakladne zivotne potreby (nuda) takze si nemyslim ze je to nejaka "charakteristika" plemena, tot len moj nazor...

Dátum: 20.12.2005 20:57

No vidim , ze diskusia nabera spravne odbratky. To ma tesi. J alen malickost ohladom stekania.
Stekanie je sposob komunikacie psika s okolim, nie len majitelom ci rodinou. Domnievam sa ze je to vsak i vecou vychovy. Moje skucky stekaju len ked niekto zazvoni a to od tadosti, kto nas ide zaase vytrhnut zo stereotipu, potom stekaju na povel alebo ked nahanaju macku a nevedia ju chytit. (to aj toho nasho kocura doma). Inak mame od stekania pokoj, asi by som napriek mojej lasku ku psom nezniesol to bezdovodne stekanie. Pravda je ze VYZLA ale i ine plemena maju neskutocne velku skalu zvukou, ktorymi nas chcu na nieco upozornit, alebo si ziskat nasu pozornost.
MJM

Autor: dana (IP zapísaná)
Dátum: 28.12.2005 13:14

dobry den. dufam, ze neodbocim velmi od temy, no chcela by som sa poradit. na leto planujeme kupit steniatko madarskej vyzly a mame dilemu, ci fenku, alebo psa. vsetky tie rozdiely poznam citala som ich aj na tejto stranke. ale aj tak sa nevieme rozhodnut. pocula som, ze ked budeme mat prveho psa, ze je pelsie mat fenku z toho dovodu, ze je kludnejsia, a lahsie sa cvici. ale budeme sa stahovat na dedinu a tam tym dedinskym psom nevysvetlim, ze oni nie su vhodni otcovia pre steniatka, ktore by sme raz chceli mat. a pes sa zase tazsie cvici ale potom uz je to s nim lahsie dovtedy, kym neciti harajucu sa fenu. poradte prosim. mam psov velmi rada a som s nimi vzdy ked je to mozne, mam aj dost literatury na to, aby som vedela vycvicit psa, ale aj tak mam pochybnosti. A este mam jednu otazku, ak by som sa rozhodla pre fenku, tak jedneho dna by som chcela mat steniatka a neuznavam velmi bezpapierovych psikov a tak by soms a chcela opytat, ci steniatka mozu mat papiere, len ak ich matka ma nejake skusky a vystavy za sebou, alebo nie. dakujem

Autor: maxiM (IP zapísaná)
Dátum: 28.12.2005 18:53

Pre zaradenie vyzly do chovu je potrebne aby mala hodnotenie z vystavy a urobene polovne skusky. Presne hodnotenia su na [vizslaclubslovakia.host.sk] (ine pre psa a ine pre suky).

Dátum: 29.12.2005 13:18

maxi M to napisal striucne ale spravne, ja len upre doplnenie mozem uviest ze je dobre vopred vvediet, co musi vas psi priatel zvladnut, aby mohol mat steniatka s PP (preukazom povodu). Ono to ceje je diskusia na dlhu dobu a nazory mnohych sa urcite velmi lisia.
Ohladom sucky ci psika, je to tazke rozhodnutie a ak sa neurazite, radsej vas osobne vyspovededam, zistim niekolko skutocnosti a potom vam budem vediet lepsie odpisat, co sa pre vas viac hodi, ci sucka a ci psik. pokial ste z BA alebo sem obcas zavitate, mozne dat salku niecoho tepleho a vysvetlim vam, nielen rozdiely v pohahe ale i starrosti ktore su rozdielne a mnoho ineho. nakoniec hra najvacsiu ulohu aky ste clovek, ale su vase zaujmy a tak podobne. zatial prajem pekny den
mjm

Autor: dana (IP zapísaná)
Dátum: 30.12.2005 15:38

dakujem za odpovede. nie som z Bratislavy, som z Kosic, ale ked budem v BA taks a rada zastavim, dakujem. my sme si uz par mailov vymenili, ak si spominate.

Dátum: 31.12.2005 13:14

Ano spominam, je dobre ze to nie je len chvilkova zalezitost. Naozaj to nie je na pokec cez mail. Ak chcete dobre, naozaj dobre poradit, treba k tomu zahrnut mnozstvo faktorov a to najlepsie pri pokece pri kavicke. ta vsetkym PF 2006

Martin Jakub Mlynar

Skakanie na ludi? Jeeee, to ma bavi.
Autor: alica (IP zapísaná)
Dátum: 07.01.2006 11:01

Ahoj Martin a vsetci ostatni! :-))))
Ako sa mas? Musim sa zastavit pre pistalku, aby sme ju mohli zacat pouzivat.
Ale nie kvoli tomu pisem. Vcera sme mali 9 mesiacov, tak vsetkym vsetko najlepsie!
A teraz k veci, Larinka je straasne zlatucka, ale az prilis doverciva ku vsetkym. Vyuzije kazdu prilezitost, aby sa pozdravila aj pre nu s neznamymi ludmi. A to je ten problem. Hoci ma pri sebe svojich stvornohych kamosov a zabava je v plnom prude, ked zbada niekoho okoloiduceho a ten moze byt i dost vzdialeny, neleni a bezi sa pozdravit. Samozrejme vyskakuje a tesiiii sa. Ale nie kazdy to ma rad a nie kazdy ma rad psov atd.:-(( A tak sa nam stava, ze sme v nemilosti. Co mam robit, ako ju to mam odnaucit?? Samozrejme, ze ju volam, ona sa aj hned vrati, ale az, ked sa pozdravi. A to potom pocuvam tie "blbe" reci. Ale chapem, nie kazdy je milovnikom psov a aj to chapem, clovek moze mat zlu skusenost. Napadlo ma, ze by som si zohnala nejakeho figuranta (pre nu neznameho cloveka), ktory by "nahodou isiel okolo" a pri Larinom zaujme by na nu zareval, pripadne by sa zahnal, aby ju vyplasil. Myslis, ze by to pomohlo? Alebo je to zbytocne a musime este nejaky rok pockat kym ju to prejde??? Ak ma niekto skusenosti, prosim, poradte, co mam robit s tou mojom malou utesenou a vyskakujucou vyzlickou.
Alica

Dátum: 07.01.2006 16:18

no idealne je to zacat odnaucat od prveho dna ako sa to prejavi. idealne je sa na situaciu pripravit, pripnut ju na dlhu snuru a nechat sa ju hrat na voditku pod dohladom, akonahle uvidis pohyb snpsika neziaducim smerom, zavolas ju povelom ku mne s prijemnym tonom a potiahnes voditko, nie azu ked bude na jeho konci ale akonahle mas pocit, ze sa niekam neziaducim smerom chysta. Ak pride, pochvala, pamlsok a hodenie aportu alebo ponatahovanie so psikom. Ke to funguje takto, skus to potom bez voditka ale pri kazdom odvolani musis prejavit velku radost ktoru musi psik pocitit.

Martin Jakub Mlynar

Autor: ada (IP zapísaná)
Dátum: 22.01.2006 17:24

Zdravim vsetkych smiling smiley
neda mi nepripojit sa k tomu vitaniu "ala vyzla" smiling smiley Absolvovali sme lyzovacku s nasou 6 mesacnou (Mia) a zistili sme, ze ma medzinarodne sklony. Zvitala sa s kazdym novoprichodzim na svah, vratane zahraniciarov (mali ste ju vidiet ked zbadala madarov smiling smiley). Nastastie to vsetci povazovali za mimoriadne milee a obdivovali krasneho psika. Ale viem si predstavit, ze to spravi aj niekde, kde z toho ludia mat velku radost nebudu. Je zvlastne ze presne ako pise Alica sa na privolanie vrati, ale az potom, co vsetkych dostatocne poolizuje a doskaace. Chcela som spolocenskeho veseleho a pritulneho psiika, ale az takto!!! smiling smiley Neviem ci sa mi to zdaa, ale maam pocit, ze je az promiskuitna a odisla by s hocikym. grinning smiley Ako jej maam vysvetlit, ze najviac na svete maa luubit mna, po tom dlho dlho nic a potom vsetkych ostatnych? smiling smiley Bojiim sa trosku, aby s tym usmernovanim pomocou voditka nestratila tu spolocenskost uuplne...
Andrea

Dátum: 23.01.2006 11:09

Ahoj Andrea,
veru som sa tvojmu mailu potesila, ze nasa Larinka nie je jedina vyzlicka, ktora ma take sklony. Vcera vecer sme boli vencit este s jednou znamou a jej psikom. Lara tuto pani tiez velmi rada pri kazdej prilezitosti pozdravi. Vcera opat na nu skakala, i ked jej moja znama davala jasne a nahnevane najavo, ze sa to nepatri. O chvilu behala po sidlisku ako besna, az sa mi stratila z dohladu. Bola uz tma, teplota 15 stupnov pod nulov.... Zacala som ju volat, ale asi objavila nieco zaujimave a tak nechodila. Na to ta moja znama krici: "Lara pod sem a mozes aj na mna skakat". A co sa nestalo, Lara sa vynorila z tmy a bezela rovno k znamej, na ktoru si hned vyskocila. Ono to vyzeralo, ze ta moja vyzla rozumie ludskej reci, doslovne. Krasna nahodicka. Alebo mam doma maleho genia??? Tak ahoj a pevne nervicky. Ja ich sice obcas nemam a strasne sa bojim o tu moju malu skoricovu, aby niekoho nevyplasila a aby si hlavne sama neublizila, lebo, ked ma svoju chvilku (a to ma niekolko hodin denne), tak je z nej splasena strela. Ale inak je uzasnaaaa a milujem ju!!!!
Alica

Dátum: 23.01.2006 14:29

No som rad, z esu vase milovane stvory tak priatelske, treba vsak brat do uvahy asj tu druhu stranku a to, ze vam ju moze niekto lahko odcudzit alebo sa s niekym moze zabudnut a nebude vediet za sa ma vratit k milovanej panicke ci panickovi. Nehovoriac o tom, ze to moze byt niekomu neprijemne a naviac sa moze stat, ze sa psik ci sucka rozbehne cez cestu, zvitat sa s priatelmi, co moze mat katastroficke dosledky.
Preto si je dobre urcit co je priritnejsie a k tomu psika Vyzlicku viest.
Urcite bude trochu menej radostna ked uvidi niekoho znameho ale domnievam sa, ze to za to stoji. Ved chcete aby sa vasa vyzlicka premenila na spokojnu krasnu vyzlu a dozila sa dlheho veku.
MJM

Martin Jakub Mlynar

Dátum: 24.01.2006 18:35

Jasne ze je prvorada pohoda a zdravie steniatka a na miestach kde to je nebezpecnee ju nepustam z voditka. Len som bola uplne fascinovana tym ako ste s Diankou vysli na ulicu bez voditka, obojku a ona sa od vas nepohla na krok. A povedzme si, ze to miesto je nadmieru rusne. Je mi jasne, ze to neslo od zaciatku tak a bolo treba vela vycviku, aby toto zvladla. Presne to by som chcela dosiahnut s Miou, aby bola priatelska k ludom, ale rozlisovala kde ano a kde nie. Asi je to jasne, na poli volnost a medzi ludmi voditko, aspon zatial. Snad sa dopracujeme k tomu, ze z nej prestane byt taka "vtirka".

Autor: danka (IP zapísaná)
Dátum: 25.01.2006 09:31

Cafte vsetci,

musim sa priznat, ze citanie vasich prispevkov o zdraveni sa vasich vyzliciek so vsetkymi koho stretnu, mi vycaril usmev na tvari. Je to strasne zlate, ale iba ak sa to netyka mojho psa. Viem si presne predstavit, ake je to neprijemne, ked pes na niekoho vyskoci a dotycny sa zacne rozculovat. Nastatie sme toto u naseho Miniho zatrhli hned odzaciatku. Aj ked sa nam pri nacviku niektori chechtali (vsak MJM :-)), ked sme stale na nase steniatko kricali nesmies, neskac a popripade ho hned vytriasli za kozu. Dnes si ludi bud nevsima, alebo ich len onucha a ak sa mu niekto prihovori, tak so sebou od radosti cely mece. Prajem pekny den a drzim palce pri odnaucovani "zdravenia"
D.

Dátum: 25.01.2006 10:31

Ahojte, pozdravujem vsetkych vyzliakov a ich panickov. Tak Mini to ma uz za sebou? To je sikovny chlapik. Ja sa tiez pokusam krikom (hlavne krikom) Laru usmernovat. A teda poviem, hlasivky mam dobre, uz ma par ludi pochvalilo, ze viem poriadne zarevat :-) Uz aj ostatni psickari, ktorych som poprosila, jej davaju najavo, ze sa im to nepaci. Ale ta vyzla je nezmar. Ona je taka blazniva... No je pravda, ze aj mna moj manzel upozornuje, aby som sa doma miernila. Myslim tym, ze doma sa spravam strasne blaznivo, ked sa Lara tesi a tiez sa cela mece, mecem sa spolu s nou.... A obe sme take sialene a je nam veselo. Ale na druhej strane ja po nikom neskacem, tak odo mna to neodkukala. Ale tiez verim, ze ju to prejde.
Danka, budem teda dalej na nu kricat a upozornovat ju a mozno to pride .... a to uz bude z nej dama vyzla a nie moje blaznive steniatko. Ale kazde obdobie ma svoje caro, aj necaro.
Caute a boztek od Larinky vsetkym!!!!!!!! :-))))))

Dátum: 25.01.2006 12:18

Ahojcek Alica,

vela zdaru pri kricani :-) . Inak neviem si predstavit, ze by som mala Miniho teraz zatriast za kozu - uz ho pomaly ani dvoma rukami nezdvihnem - je to riadna fuska dostat ho napr. do vane (na to mam najradsej Misa :-)) . Inak este jedno - na vas doma skace od radosti, ked pridete z roboty? Ked sme to odnaucali Miniho, zacali sme hned od seba. Drzali sme ho pri zemi a stale dookola nesmies skakat,... a ked to pochopil (co bolo dost rychlo) tesili sme sa spolu s nim. Teraz na nas vyskoci uz iba na povel. Inak kedy sa k nam pripojite na nejaky vylet? Uz sme vas vsetkych dlho nevideli. A na vystavu do Trencina sa nechystate?

Ahoj D.

Dátum: 25.01.2006 13:19

No pripojim sa v kratkosti aj ja. Casta skace na nas doma, ted ana Miriam a ked pride na navstevu danka tak i na nu. Na mna len ked to chcem. Vonku si nikoho cudzieho nevsima.
A este k tej ceste. Diana to vedele uz ako 3 mesacna, i ked som ju stale a i dnes ockom pozorujem, ci to dodrziava. Casta, ta tak chodi tiez zhruba od troch meiacov. Neviem si predstavit natahovanie sa s voditkom. Ale som rad, ze som na to prisiel ako to urobit i ked si myslim, ze to je cvik ako kazdy iny
MJM

Martin Jakub Mlynar

Dátum: 25.01.2006 14:37

Ja k tomu kriku. Tiez na nu kricim fuj a nesmies a ku mne, len mam pocit, ze uz jej viac zakazujem, ako cokolvek ostatne, tak niekedy trochu povoliim (priznaavam a hanbim sa) A asi maam stastie, lebo som zatial natrafila len na ludi, ktorym sa to jej zdravenie pacilo, dokonca si vyzadovali aby ich poriadne doskaakala a vyoblizovala. Zobrali sme ju na vianocne trhy, nech si zvyka na ruch a na ludii a taak. Ked sa pri nas nepristavil kazdy treti clovek, tak nikto. Muz potom poznamenal, ze ma Mia v puse 450 druhov makeupu a kremikov. Vsetci boli desne pozitivni a leteli k nej z otvorenou naarucou a "jeeeezis to je kraasny psiik" a podobne. Ja viem, ze by som asi nemala dovolit aby ju kazdy pohladil, ale ked som zas nechcela vyzerat ako nejaka namyslena trapka. Ale mate pravdu. Je to moj pes a ja ho chcem mat vychovaneho a slusneho, takze ziadna prehnane prijemna k ludom...riadny vycvik a tesenie len na povel smiling smiley ....a to "mece" je uzasnee slovo...presne to vystihuje ten superpohyb smiling smiley moj muz hovori ze "vlni sa jak dvojka plech" grinning smiley

Dátum: 25.01.2006 18:09

Zdravim Ada,

no nechcem aby doslo k nedorozumeniu - mne vobec nevadi, ze Miniho okoloiduci hladkaju (kedze vyzla nikdy obranar nebude a miluje ludi). Iba sme nechceli aby po ludoch skakal a pozeral sa im do oci. Mne osobne, aj ked mam psy velmi rada, tiez nie je prijemne ked som v "civile" a zacne na mna nejaky pes vyskakovat - nie to este 25kg vyzliak. To s tym krikom treba brat s rezervou - ono dolezita je okamzita reakcia a spravna intonacia hlasu, pripadne to zatrasenie za kozu - len je to potrebne urobit vzdy (mozem povedat, ze obcas som sa riadne hambila).

Dátum: 25.01.2006 20:07

Ja tomu rozumiem, ide ale o to, ze sa k nej kazdy extreemne tetelii a akoby ju vsetci chceli tahat na ruky. Mne su tieto vsetky veci teoreticky jasne, ale prax je uplne o inom. Sme na nu makki, lebo je tak uuzasne uuzasnaa, ze to inak ani nejde smiling smiley ale samozrejme, ze si vieme dupnut a to su potom fukoty. Mna len najviac stve, ze ona presne vie, ze to robi zle a ze to nesmie, ale aj tak to robi. A ked jej potom papulujem, lahne na chrbatik a packou si zakryje oci, alebo aspon vyvrati hlavu ze "nevidim Ta...so mnou hovoris?" No a vychovaavaj potom, ked sa zacnem smiat a najradsej by som ju vystiiskala, akaa je zlataa grinning smiley. Ale polepsim sa. A nebudem z nej zas robit uplne teliatko...je ucenlivaa a postupne vidim pokroky, napriiklad miluje muzove ponozky (musii byt uuchylnaasmiling smiley a vsade ich vlaacila, samozrejme vzdy bolo fuj a pust a hodnaa. A uz nevlaaci...len vyynimocne, ked priide z futbalu a suu takee najviac fajn...prasa...(aj muz, lebo si ich nevie hned odpratat)smiling smiley

Choď na stránku: 12345Nasledujúci
Aktuálna stránka: 1 z 5

Meno: 
Email: 
Téma: 
Ochrana proti nevyžiadaným správam:
Prosím, odpíšte tento kód. Ak do fóra prispievate pravidelne, zaregistrujte sa. Registrovaní prispievatelia nemusia tento kód odpisovať. If the code is hard to read, then just try to guess it right. If you enter the wrong code, a new image is created and you get another chance to enter it right.
CAPTCHA
Toto je moderované fórum. Vašu správu musí schváliť moderátor alebo administrátor, do tej doby bude skrytá.
This forum powered by Phorum.